Genetyczne testy predyspozycji sportowych - wersja podstawowa


Jeżeli chcesz pomóc swojemu dziecku w wybraniu optymalnej dla niego dyscypliny sportowej, wykonaj bezbolesny test genów (test predyspozycji sportowych) (ACTN3 i ACE)!

Dlaczego badam dwa kluczowe geny sportowe?

  • Gen ACTN3 odpowiada za wydawanie polecenia o wytwarzaniu białka zwanego alfa-aktyniną-3. Białko to przyczynia się do wytwarzania silnych, powtarzających się skurczów mięśni.
  • Gen ACE odpowiada za regulację ciśnienia krwi, dzięki wytwarzaniu hormonu nazywanego angiotensyną II. Hormon ten wpływa na podwyższenie lub obniżenie ciśnienia krwi.

W jaki sposób gen ACTN3 wpływa na wydolność sportową?

Każdy z nas posiada dwa egzemplarze genu ACTN3, a każdy z egzemplarzy jest dziedziczony od obojga rodziców. Egzemplarze mogą się między sobą nieznaczenie różnić.

Naukowcy jednak odkryli pewną odmianę w genie ACTN3 znaną jako R577X. Jest ona o tyle ważna, że zmienia sposób odczytywania przez organizm instrukcji wysyłanych przez gen ACTN3. W sumie występują 3 różne kombinacje typów wydolności sportowej zależnej od powyższego genu, który każdy z nas posiada aż w dwóch egzemplarzach.

Kombinacje typów wydolności sportowej wyglądają następująco:

  • TYP XX: Występuje odmiana R577X w obydwu egzemplarzach genu ACTN3. Badania  sportowców  pokazują, że ta kombinacja jest związana z naturalną predyspozycją do uprawiania sportów wytrzymałościowych.
  • TYP RR: Nie występuje odmiana R577X w żadnym z egzemplarzy genu ACTN3. Nieobecność odmiany R577X w obu egzemplarzach genu ACTN3 jest związana z naturalną predyspozycją do sportów sprintersko-siłowych. 
  • TYP RX: Występuje odmiana R577X w jednym  z dwóch egzemplarzy genu ACTN3. W przypadku występowania takiej kombinacji, istnieje możliwość predyspozycji do zawodów wytrzymałościowych i sprintersko-siłowych.

W jaki sposób gen ACE wpływa na wydolność sportową?

Gen ACE to gen odpowiadający za regulację ciśnienia krwi (może ją obniżać lub podwyższać), czyli jednego z głównych czynników wpływających na wydolność organizmu.

Wykonanie testu – krok po kroku.

Aby prawidłowo rozpoznać swoje predyspozycje sportowe proponujemy Państwu wykonanie bezbolesnego testu w naszym Laboratorium.
1. Zamawiają Państwo test, który można wykonać w zaciszu własnego domu. Wysyłamy wszystkie niezbędne elementy do jego prawidłowego przeprowadzenia.
2. Samodzielnie wykonują Państwo bezbolesny wymaz z wnętrza jamy ustnej, najlepiej z policzka, następnie zamykając go w szczelnym woreczku. Wymaz dostarcza nam komórki do testów, dzięki którym uzyskujemy informacje o kodzie DNA.
3. Wymaz należy odesłać, abyśmy mogli dokonać szczegółowej analizy DNA określając kombinację genów sportowych oraz typ wydolności sportowej.
4. Po dokonaniu analizy prześlemy Państwu wynik testu określający predyspozycje sportowe.

Co znajduje się Paczce?

  • Instrukcja pobrania materiału.
  • 2 zestawy do pobrania materiału genetycznego.
  • Zgoda na pobranie materiału genetycznego.
  • Koperta zwrotna.

Kiedy będą wyniki?

Wyniki badania zostaną przesłane do 30 dni od otrzymania próbek w formie pisemnej (email lub list w zależności od Państwa preferencji)

Ile kosztuje test?

Cena testu wynosi 499 PLN (w cenę wliczono VAT).

Dane do przelewu.

Centrum Profilaktyki Zdrowia lek. med. Marek Wdowik.
34-120 Andrychów ul. Wolfa 5
Bank PKO BP oddział Andrychów
nr konta: 07 1020 1433 0000 1902 0008 2412
Tytuł przelewu: Genetyczne testy predyspozycji sportowych - wersja podstawowa

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

email: lek.med.marekwdowik@onet.pl
tel. 501 503 179

 

Jakie są Twoje predyspozycje sportowe - badania genetyczne